Winrar (rar), Winzip (zip), Axcrypt (axx), VB. Dosyaların Şifre Kırma İşlemleri Profesyonel Ekip Tarafından Çözüldü!

Winrar (rar), Winzip (zip), Axcrypt (axx), VB. Dosyaların Şifre Kırma İşlemleri Profesyonel Ekip Tarafından Çözüldü!

  • 449 Okuma
  • 27 Ocak 2021, 12:38

Dosya sıkıştırma programları olarak bilinen Winrar (rar), Winzip (zip), Axcrypt (axx), vb. dosyaların şifre kırma işlemlerini profesyonel ekibimiz çözüştür.

Yaklaşık 3 yıldır tersine mühendislik alanlarında çalışmalar yürütmekteyiz. Bu çalışmalarımızın arasında şifreleme teknikleri ve kriptloji (cryptlogy) de yer almaktaydı. Geçtiğimiz haftalarda bu çalışmamızı başarı ile taçlandırarak nihayete erdirdik.

Şuanda tüm şifreleme teknikleri ve tüm sıkıştırma programlarına ait şifreleri kırabiliyor ve yenisiyle değiştirebiliyruz.

Bu alanda başarılı olduğunu iddia eden bazı yazılımlar mevcut. Bu yazılımların tamamı brute force olarak bilinen kaba kuvvet saldırılarıyla şifre tahmin ve şifre veri tabanlarından yararlanarak şifre çözmeye çalışmaktadırlar. Basit karmaşık birkaç haneli şifreleri çözmeleri bile yüzyıllar kadar uzun sürebilmektedir. Eğer şifreniz asdf123, 123456789, a1b1c3d4 şeklinde değil ise boşa zaman kaybetmeyin şifrelerinizi çözmeye ne ömrünüz yetecektir nede yüzyıllarca kesintisiz çalışabilecek bilgisayarlar dayanabilecektir.

Hatta bu işi biraz daha abartıp (insanların aklıyla alay edercesine) şifrenin ilk 3 hanesini çözdükten sonra sizden premium paketler satın almanızı isteyen yazılımlarda mevcut. Veri bilimi ve şifreleme teknikleri ile ilgilenen meslektaşlarımız iyi bilirler şifre ya tamamen çözülür yada hiç çözülmez. Çünkü bu teknikteki karmaşık algoritma ve hesaplama teknikleri sizin birkaç hane tahmin etmenize olanak sağlamaz. Bu tür yazılımlar işin sonunda sorunu size yada kullandığınız bilgisayarlara atarlar. Ayrıca biz bu yazılımlarında üzerine giderek denemelerde bulunduk. Bu yazılımlar genellikle yurt dışı şirketleri tarafından yayınlanır. Ücret iade garantisi olduğunu söylerler. Siz premium üyelik aldıktan sonra ve ilk şikayetinizde artık siteye erişemezsiniz. Her seferinde IP adresinizi değiştirmeniz gerekir. Bu tür şirketlerin web sitelerine bağlı bulundukları ülkenin VPN servislerini kullanarak girmeyi deneyebilirsiniz. siteye erişim sağlayamayacaksınız. Çünkü tek dertleri yurt dışındaki madurları dolandırmaktır. 

Biz şifre kırma işlemlerini yazılımın kaynak kodları ve şifreleme tekniklerine erişerek yapıyoruz. Yukarıda belirttiğimiz yazılımların kendileri bile şifrelerinin kırılmasında yardımcı olamayacaklarını ilan etmişlerdir. Her biriyle ayrı ayrı iletişime geçerek bu konuda destek istedik ve olumsuzluklarla karşılaştık.

Karakter sayısı ve türü farketmeksizin şifreleri kırdığımız anda ise firmalarla tekrar iletişime geçerek şifrelerin kırıldığını bildirdik. Tarafımıza herhangi bir resmi açıklama yapılmadığı gibi şifrelerin kırılmayacağına dair iddialarını sürdürmeye devam ettiler. Böylesi bir cevabın ardından ise bu sektörde ne en güvenli sistem nede imkansızlık olduğunun farkında olmayan bir grup insanla muhattap olduğumzu anladık. Kendilerini geliştirme ve iyileştirme çabalarınada girmedikleri için biz bu olayları yasaların müsade ettiği sınırlarda kamu ile paylaşmaya karar verdik.

Biz dosya sıkıştırma programları olarak bilinen Winrar (rar), Winzip (zip), Axcrypt (axx), vb. programların şifrelerini kırabiliyor ve yenileriyle değiştirebiliyoruz. Sizde eğer bu programları kullanıp şifrelerinizi unuttuysanız yada virüsler yüzünden bu dosyaların şifrelerine maruz kaldıysanız endişe etmeden bizimle iletişme geçebilirsiniz.

Ayrıca uyarmak isterizki bu dosyalara güvenerek önemli verilerinizi saklamaya çalışmayın. Çünkü gerçekten ne en güvenli var nede imkansız. Bilişim dünyası ve kriptoloji bunu göstermektedir.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Hem elektronik hemde biyolojik virüslerden uzak olmanız dileklerimizle...

Etiketler

Paylaş

Bilgi Talep Formu